جفنگ آباد

نوشته می‌نویسیم!
جفنگ آباد

نوشته می‌نویسیم!

aliaa12 کیست؟
کسی که با وی می شویم 7 میلیارد نفر!!!


طراحی و مشاوره انواع کاور:aidinoo

آخرین مطالب
آخرین نظرات
نویسندگان

پیش به سوی وادی فلسفه!

پنجشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۴، ۱۲:۰۳ ب.ظ

اگر در فلسفه صفر کیلومتر و مبتدی هستید و کتابی برای آغاز می خواهید بدون شک باید با این کتاب راهتان را آغاز کنید.

1.دنیای سوفی (یوستین گودر)

دنیای سوفی (به نروژی: Sofies verden) یک رمان فلسفی اثر یوستین گردر نویسنده نروژی است که چاپ اول آن در سال ۱۹۹۱ میلادی در نروژ منتشر شد. این اثر داستانی است که تاریخ فلسفه را به زبان ساده برای نوجوانان تشریح می‌کند. این کتاب تاکنون به ۵۴ زبان برگردانده شده و علاوه بر نوجوانان، توجه بزرگ‌سالان را هم بخود جلب کرده است. از روی کتاب دنیای سوفی فیلمی به همین نام ساخته شده است.
2. محفل فیلسوفان خاموش (ویتوریو هوسله)
کتاب حاضر مجموعه نامه هایی است که از ژانویه ۱۹۹۴تا ژانویه۱۹۹۶میان دختری یازده ساله به نام "نوراک"و "ویتوریو هوسله"استاد فلسفه دانشگاه راسن آلمان رد وبدل شده است. پرسشهای کودکانه نوراک از جمله پیچیده ترین مسائل فلسفی است و پرفسور هوسله را وادار می سازد تا در میان این نامه ها دست در دست نورای کنجکاو و مبهوت از مسیر هزار توی فلسفه بگذرد و برای پرسشهای او پاسخ بیابد. این دو در کنار هم محفلی رویایی و زیبا پدید می آورند که در آن فیلسوفان بزرگی از افلاطون تا هانس یوناس درباره پروردگار و جهان هستی و راه صحیح زندگی سخن می گویند.
حالا اگر به فلسفه علاقمند شده اید این کتاب ها رو پیشنهاد میدهم.
1. لذات فلسفه (ویل دورانت)
این کتاب محصول دیگری از تلاش‌های ویل دورانت، پژوهشگر تاریخ تمدن است که در مباحث روشنگر متعددی در زمینه‌های گوناگون، از قبیل شناخت، حقیقت، ماده، ذهن، ماتریالیسم، ایدئالیسم، حیات، مسائل مربوط به اخلاق، عشق، زناشویی، زیبایی‌شناسی، فلسفه تاریخ، سرنوشت تمدن، فلسفه سیاسی، دموکراسی، حکومت، فرهنگ، جادو، دین و غیره بررسی شده است.
2.تاریخ فلسفه (ویل دورانت)
 این کتاب به قلم ویل دورانت درباره تعدادی از فیلسوفان غربی و تفکر مرتبط با آن هاست این کتاب یازده فصل دارد که عبارتند از:
مقدمه و فایده ی فلسفه
فصل اول : افلاطون
فصل دوم : ارسطو و علم یونان
فصل سوم : فرنسیس بیکن
فصل چهارم : اسپینوزا
فصل پنجم : ولتر و روشنایی های فرهنگ فرانسه
فصل ششم : امانوئل کانت و مسلک ایدآلیسم آلمان
فصل هفتم : شوپنهاور
فصل هشتم : هربرت اسپنسر
فصل نهم : فریدریش نیچه
فصل دهم : حکمای معاصر اروپا (برگسون،کروچه،برتراند راسل)
فصل یازدهم : حکمای معاصر آمریکا (سانتیانا،جیمز،دیویی)
3.فلسفه در 30 روز (دومینیک ژانیکو)
با خواندن این کتاب در 30 روز فیلسوف بزرگی نمی‌شوید. اما می‌آموزید که چگونه تفکر فلسفی را آغاز کنید. دومینیک ژانیکو نشان می‌دهد که نباید فلسفه را چیزی هراس‌انگیز تلقی کرد. فلسفه حتی ممکن است سرگرم‌کننده هم باشد. او خواننده را به بررسی برخی از پرسش‌های مهم فلسفی و پرورش رویکرد انتقادی و ذهن جستجوگر، که ویژگی اصلی فلسفه‌های معتبر است. فرا می‌خواند. با خواندن هر فصل در یک روز فلسفه برایتان بسیار قابل فهم و در دسترس خواهد بود.

 4. مردان اندیشه (براین مگی)

می توان گفت:

گفتار و کردار و زندگی روزانه ی ما تاثیر گرفته از اندیشه های مسلط درعصر هستند. بیش تر این اندیشه ها از فلسفه و فلاسفه مایه می گیرند. اما فلسفه اصولا چیست؟ و فیلسوفان واقعا چه می گویند؟ این کتاب شامل 16 گفت و گو با نامدارترین چهره های فلسفی معاصر است. وضوح و عدم تعقید در گفتارها چنان است که حتا خواننده ی عادی نیز می تواند با مهم ترین مفاهیم فلسفه ی معاصر آشنا شود. نحوه ی ارائه ی مطالب یادآوری «دیالوگ» های افلاطون است و به خواننده امکان می دهد تا با فلسفه در شکل خلاق و زنده آشنا شود. گفتگوی اول با آیزایا برلین درباره ی این پرسش بنیادین است که «فلسفه چیست؟» و به دنبال آن مکاتب متنوع و متفاوت مارکسیسم و اگزیستانسیالیسم و فلسفه ی تحلیلی بررسی می شوند، و فیلسوفان سرشناسی چون چومسکی و ایروکوآین و مار کوزه و دیگران، درباره ی نکات مهم و اصلی فلسفه ی خویش بحث می کنند. متفکران دقیق و نکته سنج به برخی از شاخه های فلسفی مانند فلسفه ی اخلاق، فلسفه ی سیاسی، فلسفه ی علم، فلسفه ی زبان و نسبت میان فلسفه و ادبیات می پردازد

5.فلاسفه بزرگ (براین مگی)

در این کتاب، برایان مگی درباره هر فیلسوف با یکی از فیلسوفان معاصر صحبت می کند که متخصص موضوع بحث است. لذا نه تنها در این کتاب با اندیشه های فیلسوفان گذشته با کیفیت مناسب آشنا می شویم، با نظریات فیلسوفان معاصری چون برنارد ویلیامز، جان پاسمور، وارناک، کاپلستن و ایر و سرل نیز در ارتباط با پیشیان آشنا می شویم. وجه دیگر امتیاز کتاب، آشنا شدن خواننده با آخرین تحولات در برداشتهای فلسفی معاصر است. از دیگر امتیازات کتاب، قالب گفتگویی آن است که آنرا بالطبع ساده تر و قابل فهم تر و جزئیات مسائل را آشکارتر می سازد.

پیشنهاد:

 پیشنهاد می کنم حتما  با کتاب دنیای سوفی شروع کنید و حداقل پس از آن یکی از  کتاب های  لذات فلسفه  یا فلسفه در 30 روز رابخوانده شود که کفه ترازو در این بین نیز به طرف لذات فلسفه سنگینی می کند!

بعد از خواندن تعدادی از کتاب های پیشنهاد شده دیگر می توانید طبق سلیقه خود کتاب هایی انتخاب کنید و بخوانید.

اگر به دنبال رمان های آمیخته با فلسفه هستید رمان های یاستین گردر(یاستین گودر) را پیشنهاد می دهم.

نظرات  (۹)

 • فاطمه یوسفی
 • من که علاقه ی زیادی به فلسفه ندارم:دی
  پاسخ:
  آفرین!
  چشم اینا هم میخونم
  ولی اینا تو شهر ما نیستن
  پی دی اف می دی افی چیزی داشته باشن حتمن میخونم^-^
  پاسخ:
  :)
  دنیای سوفی رو خوندم^_^
  خیلی قشنگه^_^
  پاسخ:
  یکی منو از دست ایشون نجات بده!!!

  محفل فیلسوفان خاموش

  دنیای تئو 
  به صورت رمان هستند!!! اینا هم بخون :|
 • آدم ارغوانی
 • اولی رو خیلی دلم میخواد بخونم!
  پاسخ:
  :) بخون!
  کتاب خوبیه!!! و برای شما هم خیلی خوبه!
 • ✗✗panteaaa ✗✗
 • دنیای سوفی به معنای کامل کلمه " فوق العادس ! "
  :))
  خیلی جالب شرح داده جدا :-"
  پاسخ:
  بلی! کتاب خوبیست!
  :)
  بلی!!!
  به به پست مفید :)
  منم اگه مطالعات غیر مفید درسیم اجازه بدن اینا رو شروع میکنم! ولی از براین مگی سرگذشت فلسفه رو خوندم
  پاسخ:
  چدیدا پست کمیاب شده!!!! پست مفید که هیچی دیگه!!!!
  احسنت :)
  میخونیم دیگه
  بالاخره فلسفه محوطه جذابیه واسه بازی فکر
  لازمه یجورایی
  پاسخ:
  !
  !
  !
  باعشه
  پاسخ:
  چی باعشه!؟؟
  خیلی خوب و کامل!
  من از دیروز شروع کردم به خوندن دنیای سوفی. خوبه! تنها چیزی که توش آزرارم میده اینه که شخصیت اصلیش ازم کوچیکتره! که خب البته موضوع آنچنان مهمی نیست!
  پاسخ:
  ممنون!
  آفرین بر شما!
  موضوع مهمی نیست ولی همیشه آزار دهندس!!!!

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی